Da je tržište rada izuzetno promenljivo, dokazuje činjenica da čak deset trenutno najtraženijih zanimanja u razvijenim zemljama, nije ni postojalo pre desetak godina. Naime, nekada potpuno nepoznata zanimanja danas su izuzetno tražena, što potvrđuju rezultati nekoliko interesantnih studija koje su sprovedene, kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu. Ovom problematikom pozabavila se i najpopularnija biznis društvena mreža, Linkedin, koja je sprovela istraživanje sa ciljem utvrđivanja koja zanimanja, odnosno, koji poslovi nisu postojali 2008. godine, a danas su u redu najtraženijih. U istraživanju učestvovalo je 259 miliona profila, koji se nalaze na ovoj mreži, a rezultati su pokazali da se prvom mestu nalaze programeri za mobilne aplikacije, takozvani iOS i Android developeri.
Da je tržište rada izuzetno promenljivo, dokazuje činjenica da čak deset trenutno najtraženijih zanimanja u razvijenim zemljama, nije ni postojalo pre desetak godina.
Naime, nekada potpuno nepoznata zanimanja danas su izuzetno tražena, što potvrđuju rezultati nekoliko interesantnih studija koje su sprovedene, kako u našoj zemlji, tako i u inostranstvu.
Ovom problematikom pozabavila se i najpopularnija biznis društvena mreža, Linkedin, koja je sprovela istraživanje sa ciljem utvrđivanja koja zanimanja, odnosno, koji poslovi nisu postojali 2008. godine, a danas su u redu najtraženijih.
U istraživanju učestvovalo je 259 miliona profila, koji se nalaze na ovoj mreži, a rezultati su pokazali da se prvom mestu nalaze programeri za mobilne aplikacije, takozvani iOS i Android developeri. Za samo pet godina, broj Android programera na ovoj mreži povećao se skoro 200 puta.
Naime, svega pedesetak registrovanih profila na Linkedinu sa ovim zanimanjem je postojalo 2008. godine, dok je 2013. godine taj broj dostigao cifru od 10.000 korisnika.
Ovaj podatak ne treba da čudi, imajući u vidu ekspanziju "pametnih telefona" u poslednjih deset godina. S obzirom na to, da od ukupnog broja prodatih mobilnih telefona u svetu, najveći udeo pripada upravo "pametnim telefonima", postaje jasno odakle ovolika protražnja za Android i Ios programerima.
Mnoge kompanije, prateći razvoj tehnologija, prilagođavaju se novim tržišnim okolnostima i sele svoju ponudu upravo na internet i mobilne aplikacije. Zbog toga, i u narednom periodu možemo očekivati da potražnja za ovim zanimanjima neće jenjavati, naprotiv, biće još veća.
Na Linkedinovoj listi poželjnih poslova, koji gotovo da nisu ni postojali 2008. godine, našla su se i neka pomalo neobična zanimanja.
Tako je, recimo, zumba instruktor na ovoj listi zauzeo treće mesto. Sa ovim zanimanjem, na mapi Linkedina 2008. godine, bilo je ukupno 16 registrovanih profila, dok je danas ovo zanimanje izuzetno popularno i beleži konstantnu tendenciju rasta.
Takođe, na ovoj listi, zanimanje kao što je specijalista za društvene mreže, brojalo je ukupno 25 registrovanih profila, a samo pet godina nakon, taj broj je narastao na čak 4.350 profila.
Linkendinova statistika, pokazuje još nekoliko interesantnih zanimanja koja su danas u punom jeku. Broj stručnjaka za obradu podataka je skočio sa 142 na 4.326. registrovanih profila za samo pet godina. Arhitekte za velike baze podataka, takođe beleže veliki rast, budući da ih 2008. godine nije ni bilo, u 2013. godini zabeleženo ih je čak 3.440.
Svetski ekonomski stručnjaci predviđaju da će u budućnosti biti najtraženija zanimanja koja su danas tek u nastajanju. Takodje, na listi najtraženijih, naći će se i zanimanja koja i danas postoje, ali koja se mogu prilagoditi promenama, odnosno savremenom načinu i stilu života.
Imajući u vidu ove činjenice, poželjno je da širite svoja znanja i stalno budete u toku sa novinama koje nam neminovno donosi globalizacija. Stalno usavršavanje, učenje i praćenje novih trendova, učiniće da budete pripremljeni na promene koje se svakodnevno dešavaju na tržištu rada.